powrót

Edukacja międzykulturowa

W dzisiejszym świecie mass mediów i Internetu możemy z łatwością nawiązać kontakt z ludźmi mieszkającymi w innych częściach świata. Jednak taka komunikacja nie zawsze prowadzi do zrozumienia odmienności i docenienia jej. Dlatego tak ważna jest dziś edukacja międzykulturowa. W naszej pracy staramy się zatem rozwijać kompetencje interkulturowe wszystkich osób uczestniczących w procesie uczenia. Wartości związane i promowane w edukacji międzykulturowej to otwartość na innych, akceptacja różnic, tolerancja, docenienie domienności kultur i wzajemne zrozumienie, zapewnienie równości szans, walka z dyskryminacją. W edukacji międzykulturowej staramy się wyjść z ram własnej kultury i wykroczyć poza swoją strefę komfortu – w procesie uczenia to „obcy” zostaje postawiony w centrum, a to co znane jest stale poddawane refleksji. Proces edukacyjny jest w tym przypadku odkrywaniem Innych w wymiarze indywidualnym, kulturowym, społecznym. Cele edukacji międzykulturowej (wg T-kit’a):
  • lepsze zrozumienie kultur we współczesnym społeczeństwie,
  • większa zdolność komunikowania się między ludźmi pochodzącymi z innych kultur,
  • wzrost elastyczności i tolerancji w stosunku do różnic kulturowych w społeczeństwie,
  • motywacja do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie,
  • zwiększenie uczestnictwa w społecznych interakcjach oraz lepsze rozpoznanie wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
W edukacji międzykulturowej ważne są pluralizm, promocja wartości rodzimych kultur mniejszości, równe traktowanie wszystkich kultur, wyrównywanie szans. Źródła: Praca zbiorowa, T-kit: Intercultural learning, wydawnictwo Councile of Europe