powrót

Seminarium Cultural diversity in local community w Polsce

25.05 – 29.05 odbyło się seminarium Grundviga w Polsce, w Poznaniu.

Pierwszego dnia przyleciało 10 uczestników z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Luksemburga. Byłem też uczestnikiem z Polski, ale w tych dniach pomagałem również w organizacji, a przede wszystkim byłem tłumaczem. Seminarium odbyło się pod hasłem Cultural Diversity In Local Community, ale głównie miało na celu przedstawienie naszym gościom z krajów partnerskich projektu Dni Łazarza, oraz naszego w nim udziału.

Chcieliśmy pokazać wspaniałe święto dzielnicy, oraz lokalne działania naszego stowarzyszenia, oraz samych mieszkańców. Odbywały się też warsztaty z trenerem Olgą Stobiecką-Rozmiarek, na których zastanawialiśmy się nad różnorodnościami kulturowymi w naszych lokalnych społecznościach, a uczestnicy z innych krajów przygotowywali prezentacje swoich kultur Łazarczykom na Dniach ich dzielnicy.

W sobotę odbywał się festyn w parku Wilsona, a uczestnicy mogli po raz pierwszy zobaczyć Dni Łazarza i poznać społeczność lokalną. W niedziele natomiast odbywały się Łazarskie biegi, w których tym razem uczestnicy zaprezentowali siebie animując podczas święta dzielnicy dzieci biorące udział w biegach jak i ich rodziców, zapewniając tym samym kolejny punkt programu Dni. W późniejszych godzinach przenieśliśmy się do parku Wilsona, gdzie tam uczestnicy z różnych krajów prezentowali siebie społeczności lokalnej bawiącej się podczas Dni Łazarza. Moją rolą jako uczestnika z Polski stało się natomiast tłumaczenie i wszelka pomoc przy porozumiewaniu się naszych uczestników z mieszkańcami Łazarza. Następnego dnia nastąpiła ewaluacja, ale jeszcze przed nią odbyło się spotkanie uczestników seminarium z radnymi i reprezentantami społeczności lokalnej na Łazarzu, dzięki któremu my mogliśmy poznać jeszcze bliżej tą społeczność, a goście zaproszeni mogli poznać ludzi z różnych krajów, którzy przez te dni włączyli się czynnie w Dni Łazarza.

Udało nam się pokazać z najlepszej strony, ale także przedstawić naszą lokalną społeczność na Łazarzu. Nasi uczestnicy z partnerskich krajów Grudtviga (którego również razem podsumowaliśmy, gdyż była to już ostatnia mobilność przed finałem zamykającym projekt, który odbędzie się w Portugalii), doświadczyli wspaniałego święta dzielnicy organizowanego przez jej mieszkańców i tego jak w tym konkretnym miejscu w Poznaniu działa społeczność lokalna. Myślę, że to była dla nich inspirująca wizyta, a sami uczestnicy dzielili się pozytywnymi wrażeniami z tej mobilności, która miała miejsce na Łazarzu. Natomiast we wtorek wizyta dobiegła końca i wszyscy powrócili do swoich krajów, zabierając ze sobą doświadczenia tego co robili podczas Dni Łazarza.