powrót

Relacja ze krajowego szkolenia o prawach człowieka COBHRA - Competnces of The best Human Rights Activists

 

W dniach pomiędzy 30 czerwca, a 04 lipca odbył się w Poznaniu Trening Praw Człowieka „COBHRA- Competnces of The best Human Rights Activists”. Partnerami projektu była Rada Europy, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, Stowarzyszenie POLIS oraz Stowarzyszenie Amnesty International. Uczestnikami byli aktywiści, policjanci oraz osoby chcące zaangażować się w działania mające na celu edukację anty dyskryminacyjną z całej Polski.

Po sesji poświęconej zapoznaniu się uczestników oraz ustaleniu zasad współpracy zaczęliśmy od rozważań na temat znaczenia „praw człowieka” oraz ich pokoleń generycznych. Sesje podczas których mogliśmy pracować w mniejszych grupach oraz dzielić się spostrzeżeniami ze wszystkimi uczestnikami pokazały nam problem z hierarchicznością praw, z potrzebą zapoznania się z szerszym kontekstem oraz wielu innych czynników, które bardzo ciężko sprowadzić do uniwersalnych prawideł. Uczestnicy mieli okazję zrewidować swoją wiedzę dotyczącą głównych źródeł normujących, stanowiących podstawę dla ochrony praw człowieka. Następnie była okazja do zapoznania się z metodami, które mają zastosowanie w edukacji, zwłaszcza młodzieży. Niektóre ćwiczenia wymagały od nas skupienia i szczerości, względem siebie i innych, co dodatkowo było elementem wzbogacającym szkolenie oraz pozwalającym na stworzenie atmosfery zaufania wśród uczestników.

Dla edukatorów istotną częścią jest odpowiedź na pytanie czym są kompetencje oraz jakie podejścia edukacyjne możemy zastosować by osiągnąć optymalne efekty nauczania. W celu ich omówienia uczestnicy sami zostali poddani różnym formom aktywności.

Podczas jednego ze spotkań była okazja na wybór jednego z warsztatów. Pierwszy Dotyczył imigrantów i był prowadzony przez Michała Kłopockiego. Drugi natomiast dotykający tematyki Gender, został poprowadzony przez Marysię Lebiodę.

W związku ze świeżą kwestią dotyczącą pogróżek względem Poznańskiego Imama Youssefa Chadida spowodowanych zmanipulowanym filmem udostępnionym w sieci, organizatorzy umożliwili nam spotkanie z nim samym by móc nie tylko poznać jego historię, ale też móc praktycznie zastanowić się nad niezbędnymi w takich sytuacjach działaniami.

Ale tak naprawdę Imam nie był jedynym naszym gościem, ponieważ również mieliśmy okazję zapoznać się z Janem Dąbkowskim, reprezentantem prowadzonej przez Radę Europy kampanii „No Hate Speech Movement”, który przedstawił czym jest mowa nienawiści oraz jak możemy jej przeciwdziałać. Oprócz tego specjalnym gościem była również przedstawicielka Amnesty international, ukazując nam całe spektrum działań prowadzonych przez Amnesty International.

Końowa część treningu poświęcona była planowaniu działań przez uczestników, mających na celę implementację zdobytej wiedzy w praktyce. Wśród wielu ciekawych pomysłów, które się pojawiły, część z nich, takich jak utworzenie wspólnej grupy dla uczestników doczekała się już swojej realizacji. Oprócz podjętych podczas treningu działań grupa uczestników miała szansę podzielić się własnymi dobrymi praktykami oraz pomysłami na szerzenie edukacji antydyskryminacyjnej.